100-års firandet på Koloniträdgårdens dag
Oj vad vi har firat! Överallt på koloniföreningar runt om i Sverige bjöds det på festligheter på Koloniträdgårdens dag den 28 augusti. Och tusentals träd och buskar har planterats!
Ett stort, stort tack till alla er som är med och bidrar till vår biologiska mångfald, som planterat för framtiden och för de kommande 100 åren av grönska. Vi har uppnått målet på 2 021 planteringar, men hur många kan vi plantera innan jubileumsåret är slut?
Om du fortfarande inte har registrerat din plantering, gör det här>>
Dalkarsliden i Skellefteå firade 100-årsjubileet genom att inviga sitt arboretum. Odlingslottsområdet Gubbkärret i Stockholm firade med en välbesökt skördefest. Har du foton från din förenings jubileumsfirande? Tveka inte att mejla in dem till oss, så publicerar vi dem i tidningen och/webb/facebook. Bifoga gärna en kort text om dagen. Mejla till johanna@koloni.org och ulrikaff@koloni.org